دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

گزارش محمدنبي از وضعيت اداره معاضدت كانون وكلاي دادگستري مركز
 
رئيس سابق اداره معاضدت كانون وكلاي مركز در مطلبي با عنوان «نقش وكلاي معاضدتي در اجراي عدالت و توسعه قضايي» به ارائه گزارشي درباره وضعيت اين اداره پرداخت.
گزارش محمدنبي از وضعيت اداره معاضدت كانون وكلاي دادگستري مركز به گزارش ايسنا، متن يادداشت حسين محمدنبي رئيس سابق اداره معاضدت كانون وكلاي مركز به اين شرح است:

"بسيار خرسند و خوشحالم كه توانستم در اين مدت دو سال در اداره معاضدت با همكاري وكلاي عزيز در توسعه امور معاضدتي سهمي داشته باشم. لازم مي دانم از معاونين و سرپرستان و مشاوران ارجمندي كه در اين توسعه سهم عظيمي داشته اند سپاسگزاري كنم . وكلاي عزيزي كه بدون اجر و مزدي به سهم خود مي كوشند تا در جهت اجراي قانون با ارايه خدمت وكالتي رايگان (كار شايگاني) انجام دهند. معاضدت قضايي در ايران از سال 531 ميلادي در زمان انوشيروان سابقه دارد (سده 6 ميلادي ) و مي توان گفت اولين بار در سده مذكور در ايران معاضدت مجاني در امر كمك و مساعدت حقوقي به مردم انجام مي شده است و امروز اين وظيفه را كانون هاي وكلا با توجه به قانون وكالت مصوب 1315 و آيين نامه مصوب 1317 و نظام نامه مصوب 1316 و آيين نامه اجرايي سال 1334 و ماده 10 قانون تشكيل صندوق حمايت وكلا مصوب 1355 بعهده دارد و در امر وكالت معاضدتي و تسخيري كمك و مساعدت به افراد كم درآمد كه تمكن كافي براي مراجعه به وكيل عدليه را ندارد اقدام مي نمايند.

همچنين ادارات عام المنفعه بنگاه هايي كه به منظور امور خيريه ايجاد گرديده از اين راهنمايي استفاده مي نمايند و راهنمايي نسبت به كليه دعاوي كه در عدليه اعم از دواير جزايي يا حقوقي مطرح شده يا مي شود و همچنين نسبت به اموري كه در دواير اجرا مطرح است يا مي بايستي طرح گردد و نسبت به مسايل راجع به ثبت املاك و اعتراض بر آن و اسناد لازم الاجرا ممكن است به عمل آيد (آيين نامه مصوب سال 1317) مشمول معاضدت قضايي هستند. در اين دوره دو ساله تعداد همكاران وكيل از 223 نفر به 2300 نفر تا 31/02/1399 رسيده است و بزرگترين خدمتي است كه همكاران محترم به معاضدت نموده اند كه از آنان سپاس فراوان دارم .

طبق اصل 35 قانون اساسي، مردم بايد از داشتن وكيل در دعاوي بهره مند شوند و بر اساس قانون وكالت ( مصوب 1315 ) و آيين نامه هاي بعد از آن، اداره معاضدت كانون وكلاي دادگستري به استناد مواد 23 ، 24 و 31 قانون وكالت تنها مركزي است كه بايد كار معاضدتي در امور حقوقي و جزايي براي مردم بي بضاعت و ناتوان انجام دهد.

شروط بهره مندي از خدمات وكيل معاضدتي

افراد براي بهره مندي از خدمات وكيل معاضدتي بايد سه شرط داشته باشند؛ از نظر مالي توان پرداخت هزينه هاي وكيل را نداشته باشند همچنين فرد متقاضي بايد به صورت حضوري درخواست استفاده از خدمات مشاوره حقوقي و وكيل معاضدتي ارائه دهد مگر زنداني يا ناتوان باشد كه بايد بررسي شود و شرط بعدي اين است كه موضوع حقوقي و ادله كافي براي تشكيل پرونده وجود داشته باشد.

اداره معاضدت قضايي كانون وكلاي دادگستري در مجتمع هاي قضايي تهران، برخي سازمان ها و نهادها، شوراهاي حل اختلاف، دادگاه هاي اطفال، دادگاه هاي تجديدنظر، مراكز خيريه و زندان ها، خدمات مشاوره حقوقي ارائه مي دهد و براي تعيين وكيل معاضدتي، اعلام نظر مي كند.

اكنون با كميته امداد امام خميني ( ره )، سازمان بهزيستي كشور، سازمان محيط زيست، سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران و بسياري از مراكز خيريه تفاهم نامه همكاري داريم و تقريبا در 53 مركز فعال هستيم. همچنين در دوسال گذشته در زندان ها نيز وكلاي معاضدتي مستقر شده اند از جمله زندان اوين كه روزانه 4 وكيل دادگستري در زندان اوين مشاوره قضائي مي دهند و در دو سال گذشته مراجعه حدود 250 هزار نفر براي بهره مندي از خدمات مشاوره حقوقي به دفاتر معاضدت مراجعه داشته اند.

در سال 98 ، 56 هزار و 781 نفر در مجتمع هاي قضايي، 700 نفر در شوراهاي حل اختلاف ، هزار و 656 نفر به دفتر راهنمايي اداره معاضدت مستقر در اداره سرپرستي براي بهره مندي از خدمات مشاوره حقوقي به وكلا مراجعه كرده اند .

وكلا طبق قانون سالانه سه پرونده مجاني و معاضدتي به وكلا بايد ارجاع شود و هيچ يك از وكلا مخالفتي با اين روند ندارند. برخي وكلا نيز در مورد مسائل كيفري از طريق كميسيون تسخيري در دادگاه ها فعاليت مي كنند.

هيچ هزينه اي بابت اين خدمات از مردم دريافت نمي كنيم و همه مجاني است و طبق قانون بايد براي هر وكيل معاضدتي 200 هزار تومان از سوي دولت پرداخت شود اما از سال 84 يعني حدود 15 سال است كه هيچ پرداختي به وكلاي معاضدتي نداشتيم و در بودجه 98 و 99 قوه قضاييه هزينه اي براي پرداخت به وكلاي معاضدتي در نظر گرفته شده است كه هنوز پرداختي صورت نگرفته است.

وكلاي همكار در اداره معاضدت حق ندارند به كسي كه به او مشاوره حقوقي مي دهند، نام و مشخصات و آدرس بدهند يا وكيل آن فرد شوند ؛ زيرا به استناد قانون ممنوع است.

ايران در ارائه خدمات معاضدتي در مقايسه با بسياري از كشورهاي دنيا وضعيت مطلوبي دارد به طوري كه در آسيا بهتر از سايرين هستيم و وقتي وكلاي مالزي به ايران آمده بودند از ما خواستند تا با الگوبرداري از نظام خدمات معاضدتي ما فعاليت هاي خود را توسعه بخشند. ايران در اين زمينه پيشتاز است زيرا از سال 1315 اين خدمات در قانون پيش بيني شده است.

در بند« و» ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه آمده است «به منظور گسترش فرهنگ حقوقي و قضايي و اصلاح رفتارهاي حقوقي و قضايي و نهادينه سازي فرهنگ قانونمداري و در راستاي پيشگيري از وقوع جرايم و كاهش دعاوي حقوقي، صدا و سيما تكليف قانوني دارد.

اداره معاضدت قضايي كانون وكلاي دادگستري در مجتمع هاي قضايي تهران، برخي سازمان ها و نهادها، شوراهاي حل اختلاف، دادگاه هاي اطفال، دادگاه هاي تجديدنظر، مراكز خيريه و زندان ها، خدمات مشاوره حقوقي ارائه مي دهد و براي تعيين وكيل معاضدتي، اعلام نظر مي كند.

اكنون با كميته امداد امام خميني (ره) سازمان بهزيستي كشور، سازمان محيط زيست، سازمان بنياد شهيد و امور ايثارگران و بسياري از مراكز خيريه تفاهم نامه همكاري داريم و تقريبا در 53 مركز فعال هستيم و امضاي تفاهم نامه با كلينيك هاي حقوقي زنان و خانواده و كرسي حقوق بشر دانشگاه شهيد بهشتي نيز در همين راستا به امضاء رسيده است.

در پايان بايد به استحضار برسانم با توجه به تغييرات گسترده در جهان و ايران و اداره دفاتر غير دولتي و دولتي و پيشرفت علوم، شيوه هاي مديريت مي بايست تغيير مي كرد و شيوه سنتي ديگر جوابگو نبوده و به همين منظور در طولاني مدت سعي نموده ام شيوه هاي جديد و استفاده بهينه از وقت همكاران وكيل و توسعه كار را در نظر داشته باشم و با توجه به سرعت تغييرات در همه علوم و دانش افزاري و نحوه مديريت، با استفاده از الگوهاي پيشرفته متداول جهاني در امر معاضدت را مدنظر قرار داديم و تغييرات جديد را به ثمر رسانديم. همچنين با كمك همه همكاران و سعي بنده بر حفظ شأن و منزلت همكاران ارجمند بوده و همكاري مؤثر قوه محترم قضاييه و دادگستري كل استان تهران و سمنان و هرمزگان در خصوص توسعه مراكز و دفاتر معاضدت بسيار قابل توجه و اثربخش بوده و توانستيم توفيق داشته باشيم و اين برگ زريني از زحمات وكلاي معاضدتي كانون وكلاي مركز است.

در حال حاضر تعداد همكاران وكيل همراه با اداره معاضدت كانون وكلاي دادگستري مركز تا تاريخ 1/4/1399 به شرح زير است:

1- تعداد مشاورين حاضر در كل دفاتر معاضدت كانون وكلاي دادگستري مركز 830 وكيل.

2- تعداد وكلاي معاضدتي كه هنوز پرونده تحت رسيدگي دارند 1480 وكيل.

3- جمع كل همكاران اداره معاضدت 2310وكيل دادگستري مركز .

4- علاوه بر آمار بالا به طور متوسط روزانه بين 7000 تا 7500 نفر در كليه دفاتر تحت نظارت در چهار استان براي اخذ مشاوره مراجعه مي نمايند.

اداره معاضدت كانون وكلاي مركز اين خدمات انسان دوستانه را ارائه مي دهد و خود را به عنوان كهن ترين نهاد مدني كشور خدمتگزار مردم مي داند."

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۱:۵۲ - ۱۰/۰۶/۱۳۹۹   بازدید: ۳۸۷