دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

ارائه مشاوره هاي حقوقي و قضايي به مددجويان توسط 1100 وكيل نيكوكار
 
معاون حقوقي و امور مجلس كميته امداد امام خميني (ره) با اشاره به ميز خدمت در كميته امداد بيان كرد: حدود 1100 وكيل نيكوكار در سطح كشور به مددجويان خدمات ارائه مي دهند كه اين ميز خدمت در 518 نقطه كشور ايجاد شده است.
ارائه مشاوره هاي حقوقي و قضايي به مددجويان توسط 1100 وكيل نيكوكار به گزارش ايسنا، جعفر صباغيان در نشست خبري امروز كه در محل كميته امداد برگزار شد، ضمن ارائه گزارش عملكرد و برنامه هاي حوزه حقوقي و امور مجلس اين نهاد، درباره اهميت و جايگاه فلسفه وجودي كميته امداد بيان كرد: كميته امداد حضرت امام با تفكر ديني و فقهي حضرت امام(ره) و با دستور ايشان در 14 اسفند 57 به عنوان اولين نهاد انقلابي در نظام جمهوري اسلامي پس از پيروزي انقلاب شكل گرفت و مقام معظم رهبري در فلسفه وجودي و محورهاي كاري كه براي كميته امداد ترسيم كردند سه اصل محوري را مطرح كردند كه اولين آن حفظ ارزشها و روحيه ديني به عنوان تكليف، جلب رضايتمندي مخاطبين و پيگيري مجدانه پيرامون توانمندسازي كمك گيرندگان است.

وي ادامه داد: هم در ماده 2 اساسنامه كميته امداد هدف اصلي و غايي كميته امداد را موضوع توانمندسازي افراد تحت پوشش تعريف كرده و هم در ابلاغي كه مقام معظم رهبري به رياست امداد دادند بر توانمندكردن محرومان و ايجاد درآمد باثبات با حفظ كرامت و حرمت انساني را صدر برنامه هاي امداد تلقي كردند.

به گفته صباغيان، در بحث توانمندسازي سه مولفه داريم، اشتغال، ايجاد مسكن و مولفه سوم در حوزه توانمندسازي خوداتكايي و باور اعتقادي است تا به صورت ذهني و رواني در فرد ايجاد شود كه او مي تواند خودش با بازوانش معيشت روزمره خود و خانواده اش را تامين كند.

معاون حقوقي و امور مجلس كميته امداد ادامه داد: در حوزه توانمندسازي يكي از دغدغه هاي امداد كمكهاي حمايتي و موضوع معيشت روزمره مددجويان است كه دنبال مي كنيم اما اين هدف غايي امداد نيست. ما به دنبال اين هستيم كه به صورت موقتي اين اتفاق صورت گيرد و بتوانيم با اقداماتي اين مددجويان را به فرد توانمند تبديل كنيم تا به خوداتكايي كافي برسد.

وي ادامه داد: ما فقط نسبت به دسته خاصي از افراد مكلف هستيم كه تا آخر عمر خدمتگزاريشان را انجام دهيم كه اين افراد بيماران صعب العلاج و سالمندان هستند و ما مكلفيم تا پايان عمر حياتشان به آنها خدمات ارائه دهيم، اما براي ساير افراد به دنبال توانمندسازي هستيم تا از پوشش كميته امداد خارج شوند.

صباغيان در ادامه درباره فعاليت مربوط به معاونت حقوقي و امور مجلس توضيح داد: يكي از موضوعات بحث ميز خدمت مددكاري است؛ در حوزه حقوقي بايد اقداماتي داشته باشيم كه منجر به توانمندي مددجو شود؛ اين توانمندسازي مددجو در ابعاد مختلف اجتماعي و فرهنگي و حقوقي مدنظر امداد است.

معاون حقوقي و امور مجلس كميته امداد ادامه داد: كمك گيرندگان تحت پوشش كميته امداد يا بهزيستي با مشكلات حقوقي عديده اي مواجه هستند. ما در ميز خدمت از ظرفيت وكلاي نيكوكار استفاده كرديم؛ وكلايي كه به سنت حسنه خير و احسان اعتقاد دارند و از آنها دعوت كرديم و حدود 1100 وكيل نيكوكار در سطح كشور به مددجويان خدمات ارايه مي دهند كه اين ميز خدمت در 518 نقطه كشور ايجاد شده است.

وي گفت: با تفاهم نامه اي كه فيمابين كانون وكلاي دادگستري و مركز امور وكلا تنظيم و انعقاد يافته وكلاي نيكوكار و خير با نيت خير و احسان در ميز خدمت به صورت مستمر حضور دارند و نسبت به ارائه مشاوره هاي حقوقي و رفع و رجوع پرونده هاي قضايي آنها اقدام مي كنند. به طور مثال ممكن است برخي از زنان سرپرست خانوار كه شوهرشان فوت شده داراي سهم الارث باشند، حقوق اين افراد در اختيار ساير وراث قرار گرفته و دانش حقوقي و توان مالي جهت اخذ وكيل و مراجعه به دادگستري و تسهيل حقوقي قانوني خود را نداشته باشند بنابراين ما از طريق ميزخدمت و ظرفيت وكلاي نيكوكار اموال اين افراد را باز پس مي گيريم و در اختيار اين افراد قرار مي دهيم و اين عزيزان از ظرفيت كميته امداد خارج مي شوند.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۲:۰۷ - ۲۷/۰۵/۱۳۹۹   بازدید: ۴۶۲