دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

فرهنگ استفاده از وكيل بايد در جامعه جا بيفتد
 
عضو هيأت مديره كانون وكلاي دادگستري كرمان گفت: فرهنگ جامعه بايد به سمتي برود كه بدانند استفاده از وكيل بسيار مهم است اگر شخصي به هر لحاظ توانايي پرداخت حق الوكاله را نداشته باشد وكيل به صورت رايگان در اختيار وي قرار مي گيرد.
فرهنگ استفاده از وكيل بايد در جامعه جا بيفتد مجيد شعباني،رئيس كانون وكلاي دادگستري كرمان، در نشست خبري با اصحاب رسانه به مناسبت سالگرد استقلال كانون وكلا بيان كرد: تشكيلات نهاد وكالت از سال 1309 در ايران سازماندهي شد اما تا سال 1331 زير مجموعه وزارت دادگستري بود.
وي افزود: در سال 1331 در زمان دولت مرحوم مصدق با اختياراتي كه از مجلس گرفته بودند اين لايحه تصويب شد و امسال 69امين سالگرد اين استقلال است.
شعباني ادامه داد: در حال حاضر 26 كانون وكلا در 26 استان به صورت مستقل از يكديگر در حال فعاليت هستند؛ كانون وكلاي كرمان در سال 1389 از كانون وكلاي مركز جدا شده و تا به امروز شش دوره مديريت را پشت سر گذاشته است.
وي عنوان كرد: در حال حاضر 1150 وكيل، 150 كارآموز و 100 نفر هم تازه پذيرفته شده از طرف آزمون وكالت عضو كانون وكلا هستند.
شعباني توضيح داد: نهاد وكالت در ايران نهادي خودگردان و حرفه اي است؛ اگرچه تحت نظارت مقامات قانوني است و صدور پروانه بر اساس قوانين جمهوري اسلامي ايران است اما مقصود از استقلال، خودگرداني است كه دو ويژگي مهم در نهادهاي مدني است. در كانون هم دادسرا و هم دادگاه انتظامي وكلا داريم.
در ادامه حجت قهرماني فر، عضو هيأت مديره كانون وكلاي دادگستري در رابطه با بحث فرهنگ استفاده از وكيل بيان كرد: در همه جوامع بشري دسترسي به وكيل يك حق شهروندي است و حاكميت وظيفه دارد دسترسي مردم را به دادرسي عادلانه مهيا كند كه در آن يك وكيل مستدل بتواند احقاق حق كند.
وي افزود: در سال 1331 لايحه اي وضع شد كه به موجب آن دولت اين حق دسترسي را به كانون هاي وكلاي دادگستري واگذار كرد.
قهرماني فر ادامه داد: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي نيز از سال 1376 قانوني در مجلس شوراي اسلامي وضع شد مبني بر اينكه در هر استان كه تعداد وكلا به 60 نفر برسد كانون وكلا مي تواند. تشكيل شود.
وي عنوان كرد: طبق اين مصوبه وظيفه برگزاري آزمون وكالت هم بر عهده كانون وكلاي دادگستري است كه برگزيدگان اين آزمون 18 ماه به وسيله يك وكيل پيشكسوت آموزش ديده و سپس وارد حرفه وكالت مي شوند.
قهرماني فر اضافه كرد: معضلي كه پيش روي ما وجود دارد عدم استفاده مردم از وكيل است با وجود اينكه عدم استفاده از وكيل مانند بدون سلاح شركت كردن در جنگ است؛ قضات هم چون حق مشاوره ندارند هميشه از اين موضوع رنج مي برند.
وي تأكيد كرد: فرهنگ جامعه بايد به سمتي برود كه بدانند استفاده از وكيل بسيار مهم است اگر شخصي به هر لحاظ توانايي پرداخت حق الوكاله را نداشته باشد وكيل به صورت رايگان در اختيار وي قرار مي گيرد.
سپس علي خواجويي راد، نائب رئيس كانون وكلاي دادگستري كرمان اظهار كرد: يكي از وظايف كانون وكلا رسيدگي به تخلفات كانون وكلا است؛ در اين موارد ابتدا وكيل متخلف به شورا و سپس در صورت حل نشدن به دادسراي انتظامي ارجاع داده مي شود.
وي ادامه داد: با صدور كيفرخواست پرونده به دادگاه انتظامي ارجاع داده مي شود كه در حالت اول دادگاه هم وكيل را متهم مي كند اما در حالت دوم دادگاه وكيل به برائت وكيل حكم صادر مي كند اما در نهايت حرف آخر را دادگاه انتظامي قضات مي زند.
وي در رابطه با كل شكايات ثبت شده از وكلا در يك سال گفت: تعداد كل شكايات 338 فقره است كه 17 مورد تعليق پروانه و 50 مورد توبيخ و 219 فقره هم در حالت منع تعقيب صادر شده است.
سپس سعيد نيكخواه، عضو هيأت مديره كانون وكلاي دادگستري كرمان، گفت: حق دفاع و دسترسي به وكيل در تمامي نظام هاي حقوقي مورد شناسايي واقع شده و در اصل 35 قانون اساسي ما هم تصريح شده است.
وي افزود: دلالت عقل و حكم انصاف هم صحه بر اين موضوع است كه انسان ها و افراد از موقعيت دفاع محروم نباشند؛ طبق ماده 42 قانون وكالت كساني كه قدرت پرداخت حق الوكاله را ندارند مي توانند از اداره معاضدت درخواست وكيل معاضدتي كنند.
نيكخواه اضافه كرد: كانون وكلا تفاهم نامه هايي با بهزيستي، دادگستري، كميته امداد امام خميني (ره) و دفتر ارتباطات مردمي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي براي در اختيار قرار دادن وكيل معاضدتي دارد.
وي ادامه داد: در سال 1400 تعداد افراد معرفي شده از كميته امداد امام خميني (ره) 89 نفر، بهزيستي 87 نفر، دادگستري 29 نفر، دفتر ارتباطات مردمي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي 22 مورد و مراجعه مستقيم 20 مورد بوده است.
انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۱:۱۹ - ۱۱/۱۲/۱۴۰۰   بازدید: ۲۰۰