دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

وكالت تعهد است نه تجارت و سودجويي
 
رئيس كانون وكلاي دادگستري استان اردبيل گفت: وكالت تعهد و سوگند حقيقي است در مسير دفاع از حق و با رويه تجارت و سودجويي صدها كيلومتر فاصله دارد.
وكالت تعهد است نه تجارت و سودجويي رضا زرعي در آيين تحليف كارآموزان جديد كانون وكلاي دادگستري استان اردبيل اظهار كرد: مجلس در مصوبه خود نابجا وكلا را در رديف كسب و كار محسوب كرده بود كه ما به شدت به اين موضوع معترض بوديم و در نهايت شوراي نگهبان به درستي به اين موضوع ايراد گرفت و درخواست اصلاح اين مصوبه را دارد.

وي با اظهار گلايه از نمايندگان مجلس كه كار وكالت را هم رديف با تجارت و كسب و سود محاسبه مي كنند، تصريح كرد: سوگندي كه يك وكيل مي خورد تعهدآور است در حالي كه در كسب و كار و تجارت چنين تعهدي وجود ندارد و افراد بيشتر با روش هاي مختلف به دنبال كسب سود و منفعت هستند و در اين بين دلال بازي ها نيز وجود دارد.

رئيس كانون وكلاي دادگستري استان اردبيل ضرورت تشخيص نياز يك منطقه را به وكيل بر مبناي تعداد پرونده ها، دادگاه ها و مراجع قضايي يك حركت مقبول و سنجيده ندانست و گفت: بهتر است به شكل درست و صحيح پذيرش وكيل انجام شده تا شاهد افزايش بي رويه در جذب وكلا و سردرگمي فعالان اين عرصه نباشيم.

زرعي افزود: هنوز در سال جاري آزمون وكالت قانون برگزار نشده و اين به دليل برخي مخالفت ها و اختلاف نظر كانون با قوه قضائيه است كه جلوي برگزاري آزمون گرفته شده ولي اميدواريم هر چه سريعتر به تناسب نياز جذب وكيل و گذراندن دوره 18 ماهه كارآموزي آنها به انجام برسد.

وي با گراميداشت هفته وكيل به فعاليت كانون ها و تشكل هاي غيردولتي در مشاغل و حرف مختلف اشاره كرد و ادامه داد: براي هويت بخشي و اعتماد به نفس و ارائه برنامه هاي آموزشي و انتظامي و توجه به نيازها در حوزه وكالت نيز كانون فعاليتش را از سال 1301 آغاز كرده و در سال 1320 تحولات خوبي را در مسير استقلال كانون وكلا شاهد بوديم تا اينكه در سال 1331 در دوره مصدق استقلال كانون به رسميت شناخته شد.

زرعي فعاليت كانون وكلاي استان را از سال 86 يادآور شد و خاطر نشان كرد: اعضاي هيئت مديره كانون به مدت 2 سال از سوي وكلا انتخاب مي شوند تا در قالب 5 عضو اصلي و 3 نفر عضو علي البدل بتوانند وظيفه سنگين خود در اين بخش انجام دهند.

وي وظيفه آموزش و نظارت بر كار وكلا و انجام وكالت معاضدتي و تسخيري را يادآور شد و اضافه كرد: ما در كنار كمك به استقلال وكيل، در تسهيل امور رفاهي و ارتقا جنبه هاي آموزشي نيز فعاليت هاي خوبي را شاهد هستيم.

زرعي بيان كرد: بايد به شكل تخصصي افراد بعد از فارغ التحصيلي از دانشگاه در اين حوزه ورود پيدا كنند تا با نحوه نوشتن لايحه و دادخواست و انجام امور به شكل تخصصي و حرفه اي ورود پيدا كنند كه البته مهمترين اين بحث رعايت اخلاق حرفه اي است.

وي با بيان اينكه وكلاي جوان بعد از گذراندن 18 ماه دوره كارآموزي وارد امر وكالت مي شوند، اظهار كرد: براي قضات با سابقه كه همچنان امكان حضور در كانون را دارند، نيازي به گذراندن اين دوره ها نيست و به راحتي مي توانند با كانون همكاري لازم را داشته باشند.

زرعي در مورد نظارت بر كار وكلا نيز تصريح كرد: رئيس كانون طبق ماده 62 لايحه استقلال وكيل تخلفات وكلا را مورد رصد و بررسي قرار مي دهد و در كنار آن دادگاه هاي انتظامي نيز به اين تخلفات رسيدگي كرده و در برخي پرونده ها شاهد ابطال و تعليق پرونده وكالت وكلا هستيم.

وي در مورد وكالت معاضدتي و تسخيري نيز گفت: در پرونده هاي حقوقي ما با وكالت معاضدتي و در پرونده هاي كيفري با وكالت تسخيري روبه رو هستيم كه به صورت رايگان اين خدمات به گروه هاي نيازمند ارائه مي شود.

رئيس كانون وكلاي دادگستري استان اردبيل ضرورت حفظ آرامش و امنيت رواني را در جامعه در كاهش استرس، دعواها و درگيري هاي احتمالي يادآور شد و افزود: بايد از دوران تحصيل دانش آموزان در مدارس آموزش هاي حقوق شهروندي ارائه شده و ما با حفظ احترام بزرگان بتوانيم در كاهش اختلافات و دعواها ورود پيدا كنيم.

انتهاي پيام
منبع خبر:
ايسنا
   تاریخ: ۱۰:۲۸ - ۱۰/۱۲/۱۴۰۰   بازدید: ۱۷۴