دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

انتقاد رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران از غيرتخصصي بودن برخي نهادهاي داوري
 
شفقنا-رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران(اسكودا) از غيرتخصصي بودن برخي نهادهاي داوري در كشور انتقاد كرد و گفت: برخي از اين نهاد تنها دوباره كاري مي كنند و تاثيري در كاهش پرونده هاي قضايي ندارند. دكتر جعفر كوشا امروز(9 تير) در نشست هم انديشي جمعي از كانون هاي وكلاي دادگستري كشور ...

شفقنا-رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران(اسكودا) از غيرتخصصي بودن برخي نهادهاي داوري در كشور انتقاد كرد و گفت: برخي از اين نهاد تنها دوباره كاري مي كنند و تاثيري در كاهش پرونده هاي قضايي ندارند.

دكتر جعفر كوشا امروز(9 تير) در نشست هم انديشي جمعي از كانون هاي وكلاي دادگستري كشور با موضوع "داوري" كه در هتل پارسيان كرمانشاه برگزار شد، با تاكيد بر لزوم مشاركت بيشتر مردم در امر داوري، اظهاركرد: از يك طرف گفته مي شود مردم در باب داوري دخالت كنند، يعني مردم در امور خودشان مشاركت  داشته باشند، اما از آن طرف شاهد شكل گيري يك دستگاه عريض و طويل قضايي در كشور هستيم.

وي ادامه داد: اگر قرار است قضازدايي و كاهش تصدي گري را  در امور قضايي داشته باشيم، بگونه اي كه امور حقوقي را به داوري و امور كيفري را به ميانجي گر بدهيم، پس چرا دستگاه قضايي اين حجم از پرونده ها را دارد.

رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلا دادگستري ايران اضافه كرد: اگر نظام داوري را قبول داريم، پس وقتي داور نظر مي دهد، بايد بار و حجم پرونده هاي دادگستري ها كم شود، درحالي كه بسياري از آراء داوري، پس از اينكه روي آن اعتراض خورده مي شود، به دادگستري ارجاع شده و در آنجا باطل مي شود و به اين ترتيب كلي از پرونده هايي كه به داوري ارجاع  مي شود، در دادگستري باطل مي شود و اين يعني دوباره كاري.

وي با تاكيد براينكه نظام داوري بايد يك نظام منسجم و با حضور نيروهاي متخصص در اين حوزه باشد، عنوان كرد: زماني كه فرد شاكي مي خواهد طرح دعوا كند، او را ملزم مي كنند كه براي ايجاد صلح و سازش به شوراي حل اختلاف برود، درحاليكه شاكي از ابتدا هم اعلام مي كند كه قصد سازش ندارد و از مرجع قضايي دادخواهي مي خواهد، اما با اين وجود، پرونده به شوراي حل اختلاف مي رود و در آنجا شاكي رضايت نمي دهد و پرونده دوباره به دادسرا ارجاع داده مي شود كه اين همه رفت و برگشت چيزي جز سرگردان كردن مردم نيست.

كوشا ادامه داد: اگر مي خواهيم مردم را به صلح و سازش ترغيب كنيم، بايد نيروي انساني مرجع داوري متخصص در اين حوزه باشد تا بتواند از جان و مال مردم دفاع  كند و شايستگي آن را  داشته باشد، چرا كه قضاوت امري تخصصي است و همه نمي توانند به آن ورود كنند، اما در شوراي حل اختلاف مي بينيم كه عليرغم تخصصي نبودن، راي صادر مي شود.

وي با تاكيد براينكه شوراي حل اختلاف از ابتدا هم قرار نبود كه براي پرونده ها راي صادر كند، گفت: هدف شكل گيري شوراي حل اختلاف، كدخدا منشي، ريش سفيدي و حل مشكلات مردم بين خودشان بود، اما اكنون مي بينيم تشكيلات عريض و طويلي به نام شوراي حل اختلاف تشكيل شده و عده اي كه تخصص اين حوزه را ندارند وارد آن شده و خود را به عنوان همكار قضايي معرفي مي كنند.

رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران تصريح كرد: اگر قرار بود شوراي حل اختلاف، اختلافات بين مردم را حل كند، پس چرا در حال حاضر اين تعداد پرونده داريم. اگر نهادي درست مي كنيم، مانند نهاد داوري و پرونده ها را به داور ارجاع مي دهيم، بايد مكانيسمي ايجاد شود كه پرونده ها را كم كند، نه اينكه دوباره كاري شود.

وي متذكر شد: پرونده هاي حقوقي را كه به داوري ارجاع مي دهيم و دوباره كاري كه روي آنها صورت مي گيرد، باعث شده تا مردم را در بحث هاي نظام قضايي سرگردان كنيم.

كوشا با انتقاد از غيرتخصصي بودن نهاد داوري در شوراي حل اختلاف، عنوان كرد: اگر دستگاه قضايي بودجه دارد، به جاي شوراي حل اختلاف مي تواند، آن بودجه را به قضات خودش بدهد تا در نوبت ظهر در منزل بتوانند براي پرونده ها راي صادر كنند. اگر هم به  نظام داوري اعتقاد داريد، آن را تقويت كنيد تا مردم كمتر به دستگاه قضايي مراجعه كنند.

وي در ادامه از آمادگي مركز داوري كانون هاي وكلا براي همكاري با قوه قضائيه جهت رسيدگي به اختلافات بين مردم خبرداد و گفت: ما به عنوان يك نهاد مردمي، در امر داوري تجربه هاي بسيار خوبي داريم و مي توانيم در امر قضازدايي و شبه قضايي تعامل خوبي با اين قوه داشته باشيم.

اين مسئول در ادامه سخنانش به برگزاري همايش سراسري قوه قضائيه كه اخيرا برگزار شد اشاره و اظهار كرد: اين هفته، به مناسبت هفته قوه قضائيه همايشي برگزار شد كه در آن نهاد وكالت كه برگرفته از مردم است، حضور نداشت.

رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران با انتقاد بي توجهي به حضور كانون وكلاي دادگستري در اين همايش، اعلام كرد:  از آنجايي كه وكلا يكي از دوبال فرشته عدالت هستند، هرساله در اين همايش شركت مي كرديم، اما امسال دعوت نشديم.

وي ادامه داد: هرچه پيش مي رويم، گفته مي شود كه مردم را در نهاد قضايي مشاركت دهيد و براي مردم كار كنيد. كانون وكالت هم از مردم است و مشاركت آن مي تواند در جهت ارتقاي قوه قضائيه باشد، اما با عدم دعوت از كانون هاي وكلا متاسف شديم.

انتهاي پيام

fa.shafaqna.com شفقنا در شبكه هاي اجتماعي: توييتر | اينستاگرام | تلگرام

لينك كوتاه خبر : https://fa.shafaqna.com/?p=1399917
منبع خبر:
شفقنا
   تاریخ: ۱۳:۲۷ - ۰۹/۰۴/۱۴۰۱   بازدید: ۷۸