دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

سرمايه هاي اجتماعي وكالت تقويت شود
 
رئيس كل دادگستري استان يزد گفت: وكلا به دنبال تقويت سرمايه اجتماعي وكلا در بين مردم باشد.
تعامل با دستگاه قضا رمز موفقيت كانون وكلاستبه گزارش خبرنگار گروه استان هاي باشگاه خبرنگاران جوان از يزد، غلامعلي دهشيري رئيس كل دادگستري استان يزد در نشست با اعضاي هيئت مديره جديد كانون وكلاي استان يزد، گفت: برلزوم تقويت سرمايه هاي اجتماعي وكالت تاكيد كرد و گفت: بايد هيئت مديره جديد با توجه به رويكرد هاي آموزشي، به دنبال تقويت سرمايه اجتماعي وكلا در بين مردم باشد.

او افزود: وكيل حامي عدالت بايد اين دو جنبه را همسو قرار دهد تا جايگاه اين حرفه حفظ شود اگر جنبه معنوي اين حرفه هدايتگر جنبه اقتصادي باشد اين وكيل محكوم به خير خواهد شد، اما اگر جنبه معنوي اين حرفه در مسير جنبه مادي آن بكار گرفته شود آسيبي براي اين حرفه خواهد بود.

رئيس كل دادگستري استان يزد اظهار داشت: با نام بردن از عدالت غالباً نام وكيل و قاضي بياد مي آيد و اين ها با هم گره خورده اند لذا بايد اين دو حرفه در رسالت خود در تحقق عدالت، ثابت قدم باشند چرا كه كوتاهي اين دو قشر در تضييع حقوق مردم اثرگذار است.

او با بيان اينكه وكيل و قاضي هر دو از اسماء الله هستند، افزود: بايد سعي كرد اين روح معنوي كه در اين دو عنوان وجود دارد محافطي براي آنان باشد چرا كه نشست و شكست يكي قطعا به ديگري آسيب مي رساند.

او با اشاره به اينكه رفتار و عمل هر دو مجموعه خالي از عيب نيست، تصريح كرد: بايد به نگاه ديگران از عملكرد خود توجه داشته و به دنبال تقويت سرمايه هاي اجتماعي و مردمي باشيم.

رئيس كل دادگستري استان با اشاره به نقاط مشترك در بين دو مجموعه، اظهار داشت: بايد با حفظ استقلال از اين نقاط مشترك براي گره گشايي از كار مردم و كشف حقيقت و رشد و تعالي جامعه بالاخص كمك به تحول در دو حوزه قضا و وكالت بهره برد.

او با اشاره به اصل 35 قانون اساسي، تصريح كرد: اين اصل كه ناظر بر حق انتخاب وكيل است مبتني بر اصل آزادي دفاع است و قطعا استقلال وكلا به معناي همان اصل آزادي دفاع وكيل از حق موكل است و وكيل به دور از فشار ها به بهترين نحو آزادانه با رعايت منزلت براي احقاق حق حقوقي خود و جامعه عمل كند و نبايد استقلال وكيل به معناي خروج از حوزه كنترل و نبود پاسخگويي تعبير كرد.

دهشيري تصريح كرد: بحث مهارت هاي رفتاري و آموزش مباني نظري بايد براي كارآموزان وكالت كه در ابتدي اين مسير هستند مورد توجه قرار گيرد.

او وكالت داراي دو جنبه متفاوت معنوي و مادي است جنبه معنوي آن حركت در مسير عدالت و كمك به قضات براي احقاق حق و ابطال باطل با دفاع از حق است و ديگري جنبه مادي كار وكالت است كه دردرجه دوم اين حرفه قرار دارد و همان كسب درآمد از وكالت است.

رئيس كل دادگستري استان به فرآيند اصلي حرفه وكالت اعم از دريافت، پرداخت، تاسيس دفتر، پذيرش وكالت و دفاع از موكل و رخنه هاي متعدد اخلاقي در اين حوزه اشاره كرد و گفت: بايد براي وكلاي جواني كه در اين عرصه قدم مي گذارند مباحث اخلاقي و معنوي مورد اهتمام و آموزش قرار گيرد.

او به برخي مشكلات مطرح در حوزه كانون اشاره كرد و گفت: نابرابري در دريافت حق انتقال وكلا، وجود شائبه رفتار هاي سليقه هاي در دريافت و پرداخت ها، حضور كم رنگ كانون وكلاي پايه يك استان به عنوان سرمايه هاي اجتماعي استان در خانه صنفي خود، عدم فعاليت برخي از كميسيون هاي كانون وكلا، حضور پررنگ كانون در عرصه هاي مختلف در حمايت از نظام و انقلاب و نقض حقوق بشر عليه ايران از جمله مواردي است كه بايد مورد توجه هيئت مديره جديد قرار گيرد.

رئيس هيئت مديره كانون وكلا نيز در اين نشست با اشاره به برگزاري انتخابات كانون وكلا استان با 12 نامزد در 5 تير سال جاري گفت: فضاي پرشور انتخابات اين دوره هم از نظر برنامه هاي اعلامي از سوي كانديدا ها و هم از نظر تعداد افراد مشاركت كننده در اين انتخابات قابل توجه بود.

او از دادگستري به عنوان خانه دوم وكلا ياد كرد و افزود: هيئت مديره جديد به دنبال خارج شدن از فضاي حرف و تمركز بر حوزه عمل در ارتباط سازنده با مجموعه دستگاه قضا استان است.
   تاریخ: ۱۵:۱۹ - ۰۶/۰۵/۱۳۹۹   بازدید: ۴۴۴