دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱

در هيچ كجاي دنيا دو نهاد متولي وكالت نيست
 
رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران با بيان اينكه در هيچ كجاي دنيا دو نهاد متولي وكالت نيست، گفت: ما حرف شنوي قانوني از همه داريم اما غير از قانون نه، چون بايد پاسخگوي مردم باشيم.
 در هيچ كجاي دنيا دو نهاد متولي وكالت نيست
رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران با بيان اينكه در هيچ كجاي دنيا دو نهاد متولي وكالت نيست، گفت: ما حرف شنوي قانوني از همه داريم اما غير از قانون نه، چون بايد پاسخگوي مردم باشيم.

به گزارش ايلنا، جعفر كوشا در جمع خبرنگاران در شيراز ضمن تبريك شصت و نهمين سالروز استقلال كانون وكلاي دادگستري و مبعث رسول اسلام(ص) بيان كرد: بحث اسكودا يا اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران، در واقع يك فلسفه وجودي داشت و براي هماهنگ كردن با امور مربوط به سياست هاي نهاد وكالت در سال 82 شكل گرفت.

وي افزود: متاسفانه برداشت و تلقي از قوانين موجب شد تا در برنامه سوم توسعه بر اساس اشتغالزايي يك نهادي ديگر تاسيس شود.

رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران ادامه داد: متاسفانه قوه قضاييه كه آماده بود تا نهاد وكالت را به گوشه ببرد، آمد و با استفاده از ماده ١٨٧، مركز مشاوران را تشكيل داد و نطقه اختلاف را آغار كردند.

كوشا با تصريح بر اينكه در هيچ كجاي دنيا دو نهاد نداريم كه متولي وكالت باشند، گفت: ما حرف شنوي قانوني از همه داريم اما غير از قانون نه، چون بايد پاسخگوي مردم باشيم.

وي خاطرنشان كرد: مركز مشاوران كه به وجود آمد، افراد جوياي كار رفتند امتحان دادند كه ما با اين افراد مشكلي نداريم بلكه با اصل قضيه مشكل داريم؛ اگر كسي پروانه وكالت را از نهادي ديگر بگيرد، وكيل مستقل نخواهد بود، چون هر زمان ممكن است پرونده اشتغال او ابطال شود.

نهادهاي موازي براي حاكميت عقلانيت در جامعه جمع شوند

رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران تصريح كرد: براساس قانون كانون وكلا يك نهاد مدني مستقل است و لذا اگر بخواهيم نگاه عقلانيت را در جامعه حاكم كنيم، بايد نهاد موازي جمع شود، چرا كه وجود نهاد موازي به ضرر مردم است.

كوشا همچنين تاكيد كرد: ما در مورد گرفتن آزمون هيچ مشكلي نداريم و طبق رويه هر ساله هم انجام مي شود و براي توسعه ظرفيت هم براساس قانون مشكلي نداريم. رئيس دادگستري، رئيس دادگاه انقلاب و رئيس كانون هر استان، هر ساله ظرفيت را مشخص و ارديبهشت ماه آن را اعلام و آزمون هم آذرماه برگزار مي شود كه امسال اسفندماه برگزار مي شود.

او با تصريح بر اين موضوع كه دخالت در امور كانون را بر نمي تابيم، گفت: متاسفانه عده اي مي خواهند ما را با نظام در تقابل قرار دهند در حالي كه بحث ما اصول است.

رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران با بيان اينكه استقلال را جدايي طلبي مي دانند در حالي كه در منطق حقوقي براساس رسالتها، بايد خودمان متولي باشيم، عنوان كرد: اگر هر كسي كار خود را به درستي انجام دهد، مي تواند از طرف مقابل هم توقع داشته باشد.

كوشا با تاكيد مجدد بر اين نكته كه بايد عقلانيت در جامعه حاكم شود، گفت: نهاد وكالت تاكنون مستقل عمل كرده و از اين پس هم اين استقلال را به عنوان يك سرمايه به نفع مردم حفظ خواهد كرد.

او به چگونگي استفاده از وكيل تسخيري هم اشاره و با بيان اينكه پرونده را در عدالت قضايي نبايد قاضي به تنهايي جلو ببرد و بايد همراهي وكيل باشد، افزود: وكيل تسخيري بايد با علم و وجدان پرونده را دنبال كند.

رئيس اتحاديه سراسري كانون هاي وكلاي دادگستري ايران تاكيد كرد: حضور وكيل در پرونده هاي مهم امري ضروري براي كمك به قاضي در راستاي كشف حقيقت است.

كوشا همچنين در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه عوامل جرم در كشور چيست؟ بيان كرد: هر جرمي براساس ماهيت خود، ممكن است عواملي داشته باشد لذا براساس عوامل جرم، نوع جرم تعريف مي شود.

او در خصوص تخصصي شدن حوزه هاي وكالت هم گفت: اين مهم در دست بررسي است و اميد است كه به نتيجه نهايي برسد.

تامين امنيت بدون حضور وكيل و كانون وكلاي مستقل امكان پذير نيست

اكبري با بيان اينكه فلسفه تاسيس و وجود كانون وكلا در راستاي قانون اساسي به ويژه اصل 35 قانون اساسي به حقوق ملت بر مي گردد، افزود: جايگاه كانون و وكلاي مستقل به امنيت قضايي بر مي گردد و تامين اين امنيت بدون حضور وكيل و كانون وكلاي مستقل امكان پذير نيست.

رئيس كانون وكلاي دادگستري فارس و كهگيلويه و بويراحمد با بيان اينكه در سال ٣٣ لايحه استقلال كانون به تصويب رسيد، عنوان كرد: در گفتمان حقوقي صحبت از فرشته عدالت به ميان مي آيد كه دو بال دارد؛ يكي قضاوت و ديگري وكالت.

رئيس كانون وكلاي دادگستري فارس و كهگيلويه و بويراحمد در خصوص آزمون وكالت و چرايي تاخير در برگزاري اين آن در سال جاري هم گفت: حسب قانون ملكف هستيم كه سالي يكبار آزمون برگزار كنيم كه هر ساله با هماهنگي اتحاديه كانون هاي كشور و سازمان سنجش اين آزمون برگزار مي شد اما امسال ٢٠ اسفند قرار بود برگزار شود كه متاسفانه با ممانعت دستگاه قضا و سازمان سنجش مواجه شديم.

اكبري همچنين با تاكيد بر اينكه تاخير از ناحيه كانون و اتحاديه نبوده است، گفت: تلاش مي كنيم اين مهم هرچه سريعتر اجرايي شود.

او ادامه داد: اگر تخلفي متوجه يك وكيل شود، اين مهم در دادسرا بررسي و اگر محرز شود در قالب كيفر خواست به دادگاه انتظامي ارجاع داده مي شود و در صورت راي در اين دادگاه، اعتراض در دادگاه عالي قضات قابل بررسي است.

رئيس كانون وكلاي دادگستري فارس و كهگيلويه و بويراحمد خاطرنشان كرد: حدود 3800 وكيل در كانون وكلاي داگستري استان فارس داريم كه با تعداد كارآموزان به 4 هزار نفر مي رسد.

انتهاي پيام/
منبع خبر:
ايلنا
   تاریخ: ۰۰:۱۳ - ۱۱/۱۲/۱۴۰۰   بازدید: ۱۶۷