دریافت اطلاعات ...
 
روابط عمومی کانون وکلای دادگستری مرکز
شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱

رئيس كانون وكلا: 40 درصد از وكيل هاي جوان كشور بيكار هستند
 
سمنان- ايرنا- رئيس كانون وكلاي دادگستري كشور گفت: 40 درصد از وكلاي جوان بيكار هستند، بنابراين ابتدا بايد بستر پذيرش وكيل جديد فراهم و فرهنگ جامعه اصلاح شود و سپس تعداد وكلا افزايش يابد.
رئيس كانون وكلا: 40 درصد از وكيل هاي جوان كشور بيكار هستند سمنان- ايرنا- رئيس كانون وكلاي دادگستري كشور گفت: 40 درصد از وكلاي جوان بيكار هستند، بنابراين ابتدا بايد بستر پذيرش وكيل جديد فراهم و فرهنگ جامعه اصلاح شود و سپس تعداد وكلا افزايش يابد. 

جليل مالكي روز پنجشنبه در حاشيه انتخابات هيات مديره كانون وكلاي دادگستري استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار ايرنا گفت: در شرايط فعلي كه بستر كار وكالتي در كشور مهيا نيست و مثلا مشورت با وكيل دادگستري مثل بسياري از كشورها الزامي نشده است و از طرفي فرهنگ وكالت هنوز نهادينه نشده است و مردم اهميت مشورت با وكيل پيش از هر اقدام حقوقي را نمي دانند، تعداد وكلاي كشور بيشتر از ظرفيت است و نيازي هم به افزايش تعداد آنان نيست.

وي افزود: امروز در كشور بسياري از ظرفيت هاي وكالتي و تعقيب دعاوي، از وكلا گرفته شده است.

ضرورت ورود رويكرد عملي به دروس دوره كارشناسي حقوق

رئيس كانون وكلاي دادگستري كشور گفت: دروس دانشكده هاي حقوق مبتني بر سرفصل مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است و همه دانشكده هاي حقوق ملزم به رعايت آن هستند، اما اين سرفصل ها مبتني بر علوم نظري وكالت است و در دوره كارشناسي تنها دانش نظري يك دانشجوي حقوق تامين مي شود.

مالكي بيان كرد: در مجموع دانشجوي حقوق بعد از پايان تحصيل در دوه كارشناسي، مهياي ورود به بازار كار نيست و مهارت استفاده از دروس را نياموخته است.

وي افزود: دانشجويان حقوق پس از دانش آموختگي در آزمون كانون هاي وكلاي دادگستري، قضاوت و سردفتري شركت مي كنند و اگر دانش آنان سطح بالا باشد وارد دوره كارورزي مي شوند و مي توانند آموخته هاي خود را به عمل برسانند و تازه وارد بازار كار شوند.

رئيس كانون وكلاي دادگستري كشور گفت: پيشنهاد مي شود در دوره كارشناسي، دروس عملي به ويژه آيين دادرسي كيفري و آيين دادرسي مدني و اثبات ادله دعوا عملي تر و كاربردي تر شود كه وكلا بتوانند حتي به عنوان مشاور حقوقي ادارات و يا بانك ها زودتر وارد بازار كار شوند.

انتقاد از سياه نمايي ها عليه جامعه وكلا

مالكي با ابراز تاسف از قتل يك وكيل در شاهرود بيان كرد: چنين اتفاقاتي ريشه در بعضي سياه نمايي ها نسبت به جامعه وكالت دارد.

وي افزود: اينكه خدمات مثبت وكيل هاي دادگستري ناديده گرفته مي شود و تخلفات تعدادي از وكلا، به همه آنان تعميم ناروا مي شود، باعث تعرض به وكلا و حتي اتفاقات تلخي مانند قتل وكيل مي شود.

رئيس كانون وكلاي دادگستري كشور گفت: در چنين موقعيت هايي، كميسيون حمايت و اداره حقوقي كانون وكلاي دادگستري وارد مي شود، در حد توان از خانواده وكيل حمايت مي كند، در صورت نياز وكيلي براي دفاع از حقوق آنان در اختارشان قرار مي دهد و لحظه به لحظه پرونده آنان را پيگيري مي كند كه در حقشان كوتاهي نشود.

افزايش تخلفات وكلا همسو با ازدياد نابساماني هاي جامعه

مالكي بيان كرد: دادسراي انتظامي كانون وكلا يكي از فعال ترين مجموعه هاي اين كانون است كه وظيفه رسيدگي به شكايات عليه وكلا را بر عهده دارد.

وي افزود: هر شهروندي كه شكايتي عليه يك وكيل داشته باشد مي تواند به صورت حضوري و يا از طريق سايت آن را مطرح كند و بلافاصله در دادسراي انتظامي كانون وكلا رسيدگي مي شود.

رئيس كانون وكلاي دادگستري كشور گفت: در سال ها اخير آمار تخلفات وكلا به دليل نابساماني هاي اجتماع افزايش يافته است اما دادسراي انتظامي كانون وكلا از كنار هيچكدام از اين تخلفات بي تفاوت نمي گذرد و به دقت رسيدگي مي كند.

استقلال كانون وكلاي استان سمنان

مالكي بيان كرد: با توجه به اينكه استان سمنان از جهت تعداد وكلاي دادگستري به حد نصاب رسيده است، فرايند انتخابات هيات مديره كانون وكلاي استان سمنان آغاز و اعضاي هيات نظارت بر انتخابات انجام شد.

وي با اشاره به استقبال خوب از اين انتخابات افزود: بعد از احراز صلاحيت داوطلبان، امروز اين انتخاب با حضور هيات عمومي وكلاي استان متشكل از وكلاي پايه يك برگزار شد و نتيجه آن نيز به زودي بيان مي شود.

رئيس كانون وكلاي دادگستري كشور گفت: بعد از رسيدگي به اعتراضات احتمالي، كانون وكلاي دادگستري استان سمنان به طور مستقل تشكيل مي شود و وكلاي استان سمنان كه زير مجموعه كانون مركزي بودند، زين پس زير مجموعه كانون وكلاي دادگستري استان سمنان خواهند بود.

برچسب ها
- دادگستري
- شكايت
- سمنان
- وكيل دادگستري
- كانون وكلاي دادگستري
منبع خبر:
ايرنا
   تاریخ: ۱۶:۲۰ - ۲۷/۰۵/۱۴۰۱   بازدید: ۵۸